Az első részben áttekintettük Budapest gyógyfürdői közül a Dagály-, Dandár-, Gellért-, Király-, és Lukács gyógyfürdőket. Valamint különbséget tettünk termál és gyógyvíz között.
Budapest gyógyvizei - egyedülálló Európában
Budapest geológiai adottságainak köszönhetően gyógyvizei több természetes forrásból törnek elő. Ilyen források találhatók a Gellért-hegy lábánál, a Városligetben, és a város más pontjain, mely forrásokból mélyfúrással hozzák fel a 21 és 78 Celsius fok közötti gyógyvizet. A budapesti gyógyvizek gazdagsága egyedülálló Európában, jelentős vonzerő a helyi lakosok és a turisták számára is.
Budapest gyógyvizei - Palatinus gyógyfürdő
1919-ben nyitott meg, és ez volt az első fürdő mely a szabadban történő fürdőzést tette lehetővé. 1921-ben felújítást követően több medencével adták át. 1980-ig folyamatosan bővítették és újították, ez évben ötpályás csúszda is épült.
2002-ben a strand rekonstrukciójával modern vízszűrő és forgató rendszerek kerültek telepítésre, az úszómedencét úszó-, strand- és élménymedencére osztották fel. Utóbbiba nyakzuhanyt, pezsgőztetőt és sodrófolyosót is beépítettek.
2016-2017-ben ismét újítottak a komplexumon: fedett fürdőrészleg, termálmedence, gyermekmedence, szauna, gőz, geotermikus szauna, Kneipp medencék, gyógyászati és masszőrhelyiségek kerület kialakításra.
A gyógyvíz jellege: kis sókoncentrációjú, nátriumot is tartalmazó kalcium-magnézium-hidrogén-karbonátos termálvíz.
Palatinus gyógyfürdő javallatok
- Ízületek degeneratív betegségei,
- idült és félheveny ízületi gyulladások,
- gerincdeformáció,
- porckorongsérv,
- a csontrendszer mészhiányos állapotai,
- sérülés utáni állapotok esetén.
Budapest gyógyfürdői: Paskál gyógyfürdő
Az egykor állott híres Paskál-malom helye közelében 1735 m mélyfúrásból nyerik a 70 Celsius fokos hévizet.
A fürdő 1989-ben nyitott meg először. 2016-ban jelentős bővítések és felújítások zajlottak. Jelenleg termálmedencék, úszómedence, gyermekmedence, szaunavilág, gőzkabin, masszázs, valamint különféle wellness és gyógyászati kezelések érhetők el.
A gyógyvíz jellege: nátriumot is tartalmazó kalcium-magnézium-hidrogén-karbonátos kloridos hévíz, melynek fluorid-ion-tartalma is jelentős.
Budapest gyógyfürdői: Pesterzsébeti Jódos-Sós Gyógyfürdő
A Pesterzsébeti Fürdő a XX. század elején nyílt meg, és azóta többször felújították és bővítették. A jódos-sós gyógyvíz az egész országban ritka. Budapesten a 20. kerületen kívül máshol nem is találni.
A gyógyvíz jellege: nátrium-kloridos jellegű, igen kemény, bromidos, jodidos víz, melynek jelentős a vas tartalma is.
Pesterzsébeti Jódos-Sós gyógyfürdő javallatok
- pajzsmirigy problémák
- bőrbetegségek (pikkelysömör, ekcéma)
- nőgyógyászati problémák
- petefészek- és húgyhólyaggyulladás
- gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő, keringésjavító hatás
- prosztata problémák
Budapest gyógyfürdői: Rudas gyógyfürdő
Már 1292-ben említést tesznek okiratokban a Rudas gyógyfürdő forrásairól. 1556-ban Ali budai pasa kezdte meg a munkálatokat a fürdőn. A török uralom megszűnésével az Udvari Kamara birtokába került a fürdő, majd 1703-ban I. Lipót császár Buda városának ajándékozta.
A fürdőbelépő 1831-től 24 krajcár és 1 forint 30 krajcár között mozgott, a viszonylag magas ár ellenére azonban jó kihasználtsággal működött a fürdő.
1876 és 2012 között átépítések, többszöri felújítások történtek, valamint gőzfürdő, úszócsarnok, kádfürdőkabinok létesültek.
Főváros közgyűlésének 1916. április 12-i ülésén határozatot hozott, hogy az akkori nevén Eskü-téri híd (ma: Erzsébet híd) építésekor feltörő Hungária forrás vizét palackozva is forgalomba hozza. A gyógyvíz közel 90 éven keresztül „Harmatvíz” márkanéven volt kapható.
1933-ban a Rudast gyógyfürdővé nyilvánították.
A gyógyvíz jellege: nátriumot is tartalmazó kalcium-magnézium-hidrogénkarbonátos és szulfátos, radioaktív hévízzel rendelkezik, melynek fluoridion-tartalma is jelentős.
A Rudas fürdő közelében 21 meleg vizű forrás található, a legnagyobbak az Árpád I., II., III., a Beatrix, a Mátyás, a Gül Baba, a Török, a Kossuth, a Kara Musztafa és a Rákóczi, valamint Hygieia és a Diána (utóbbi kettőből elsősorban az uszodát táplálják). Az ivócsarnokban az Attila- (kénes), a Hungária- (hidrogénkarbonátos) és a Juventus-forrás (rádiumos) vize iható.
Rudas gyógyfürdő javallatok
- Idegzsába
- csontritkulás
- ízületi kopás
- ízületi gyulladás
- porckorongsérv
- sérülések utókezelése
Budapest gyógyfürdői: Széchenyi gyógyfürdő
1909-ben kezdték meg építését, és Budapest legnagyobb fürdőkomplexuma. 1924-ben tovább bővítették a strandfürdővel. 1939-re a fürdő fűtőberendezését is átalakították a hévízzel való fűtésre, és a fürdő mellett ivócsarnok is épült. 1949-ben új társas iszaposztályt létesítettek. 1950-től ezen az osztályon bevezették a nőgyógyászati iszapkezeléseket is.
1952-ben került sor a fiziko- és elektroterápiás kezelések, valamint a sós kádfürdő bevezetésére. 1963. november 26-án a fürdőt télire is megnyitották.
1981-ben a férfi „néposztály” működése leállt és helyén társas, fürdőruhás gyógyfürdő osztályt létesítettek. A következő évben a női néposztály helyén megkezdődött a nappali kórház kialakítása, amely komplex fizioterápiás részlegként működik.
A gyógyvíz jellege: tartalmaz nátriumot, valamint gazdag a kalcium-magnézium-hidrogén-karbonátos, szulfátos anyagokban melynek fluorid- és metabórsav-tartalma is jelentős.
Az ivókút vize kalcium-magnézium-hidrogén-karbonátos, kloridos, szulfátos, alkáliákat és jelentős mennyiségű fluoridot tartalmazó gyógyvíz.
Széchenyi gyógyfürdő javallatok
- degeneratív betegségek
- idült és félheveny ízületi gyulladások
- ortopédiai, baleseti utókezelések
- csontritkulás
- vesekő
- vesemedence-gyulladás
- felsőlégúti hurutok
- bélhurut
- emésztési zavarok
- epehólyag hurut
- gyomorfekély
- gyomorhurut
- köszvény