A természetjárás és a kikapcsolódás fontos része a legtöbbünk életének, hiszen az emberek mindig is vágytak arra, hogy kiszakadjanak a városi zajból és felfedezzék a természet szépségeit. A farmosi Kékbegy tanösvény egy olyan útvonal, amely lehetővé teszi az emberek számára, hogy közelebbről megismerjék a 200 méter hosszú pallósoron haladva a nádas természeti kincseit és vadvilágát. Ez a gyönyörű tanösvény a természet szerelmeseinek kihagyhatatlan élményt nyújt, ha tehetitek, járjátok be ti is!
A farmosi Kékbegy tanösvény: Farmos, a „gólyafőváros”
Farmos Nagykáta és Tápiószele között található, természeti csodáinak köszönhetően a Tápió-vidék „gólyafővárosa” néven is emlegetik, hiszen Farmos határában terül el a Nagy-nádas hatalmas kiterjedésű mocsárvidéke, mely számos madárnak ad otthont, főleg az esős időszakokban.
A Hajta Természetismereti Túraútvonal – amelyet a fő vízfolyásról neveztek el – három tanösvényt köt össze, ezek pedig végigvezetnek a nádasok mentén, név szerint a Kékbegy tanösvény, a Sóvirág tanösvény és a Nőszirom tanösvény. Számos védett növényritkasággal találkozhatunk, a madármegfigyelő toronyból pedig távcsővel figyelhetjük meg a nádasban élő madarakat.
A farmosi Kékbegy tanösvény varázslatos útvonala
Ha kifejezetten ezt a tanösvényt szeretnénk megcélozni, akkor azt megközelíthetjük közvetlenül is: a 311-es útról Farmos és Göbölyjárás között északra nyíló földúton (a tájvédelmi körzet táblánál), a vasúti töltésen átkelve tehetjük meg ezt.
A farmosi Kékbegy tanösvény varázslatos útvonala a farmosi Nagy-nádas élővilágát tárja elénk, amint áthatolunk a nád sűrűjén. Az út mentén található 200 méter hosszú pallósor igazi kalandot ígér, ahogy végigsétálunk rajta és betekintést nyerünk a nádas belsejében zajló életbe. A pallósor oszlopairól három információs tábla mesél érdekes információkat a mocsár rejtett növény- és állatvilágáról, valamint bemutatja a mocsár és a Hajta-patak történetét is.
Amint lesétálunk a pallósorról a földúton, gyakran találkozhatunk lomhán ugrándozó barna ásóbékával vagy a fűben tekergő tarajos gőtével. Ezért is fontos, hogy óvatosan járjunk, és ne zavarjuk meg ezeket a kis lényeket. A tanösvény közelében található az egykori gátőrház, ahol tavaszi hétvégéken és júliustól októberig működik a madárgyűrűző tábor. Itt közvetlen közelről figyelhetjük meg a hálókból kiszedett madarakat, és a szakemberek segítségével nyomon követhetjük a gyűrűzés folyamatát. Részletes információkat kaphatunk a madarak vonulásáról, szokásaikról és a kutatások eredményeiről.
A tábor körül felállított függönyhálókat is bejárhatjuk, és akár segíthetünk is a madarak begyűjtésében, ha van kedvünk. A tábor előzetes bejelentkezés alapján fogad csoportokat, és örömmel látja az önkéntes segítőket, akik részt szeretnének venni a gyűrűzés mesterségének alaposabb megismerésében.
A farmosi Kékbegy tanösvény lenyűgöző lehetőséget kínál a természet szerelmeseinek, hogy közelebbről megismerjék a nádas és a környező terület csodáit. Fedezd fel te is a rejtett természeti csodákat, élvezd a madárgyűrűző tábor nyújtotta élményeket, és hagyd, hogy a Kékbegy tanösvény varázslatos világa elvarázsoljon téged is!
Köszönjük a csodás képeket Hatvani Anikónak!