bakancslistashelyek_logo

Budapest gyógyfürdői – melyiket válaszd

A Budapesten és környéken élők igazán boldogok lehetnek, mert számos gyógyfürdő érhető el a térségben. Ám nem árt tisztában lenni vizeik jótékony hatásával, hol milyen bajból gyógyulhatunk ki. 

Budapest gyógyfürdői - gyógy- vagy termál víz?

Lényegi különbség van termál és gyógyvíz között, bár a köztudat gyakran használja a két kifejezést egymás szinonimájaként. Ahhoz hogy jó fürdőbe induljunk el, nézzük meg a különbséget.

Budapest gyógyfürdői - Gyógyvíz vagy termálvíz

Termálvíz: nemes egyszerűséggel annyit lehetne elmondani a termál vízről, hogy a földből természetes forrásból feltörő víz, melynek hőmérséklete 30°C-nál melegebb. Összetételét tekintve tartalmazhat különböző ásványi anyagokat, de ezen összetevők nem feltétlenül gyógyhatásúak. Ezért fürdőzésre, wellness célokra használják, mivel kellemes hőmérsékletű és relaxációs hatású. 

Gyógyvíz: a gyógyvíz is lehet termálvíz,  gyógyító hatása szempontjából fontos lehet a hőmérséklet, de bizonyítottan kell tartalmazzon olyan ásványi anyagokat, gyomelemeket is melyeknek gyógyító hatása van. Ezeket klinikai tesztekkel és laboratóriumi vizsgálatokkal támasztják alá. 

A gyógyvizeket használják pl. mozgásszervi betegségek, bőrbetegségek, belső szervek megbetegedéseinek kezelésére. Gyakran  orvosi javallat szükséges.

Budapest gyógyfürdői: Dagály gyógyfürdő

A Dagály gyógyfürdő már 1948 óta várja vendégeit. 1970 óta minősül gyógyfürdőnek, ekkor vezették át a Széchenyi gyógyfürdőt tápláló hévízforrás vizét. 

A víz gazdag kalcium- és magnézium-hidrogén-karbonátban, tartalmaz ként, klórt és nátriumot is. Ízületi és mozgásszervi, reumatikus panaszok kezelésére ajánlják. 

Dagály gyógyfürdő javallatok

Ízületi gyulladás, köszvény félheveny és idült állapotban, a gerincoszlop merevedéssel járó megbetegedései (Bechterew-kór), idült derékfájás, idegfájdalmak (neuralgiák), isiász és más ideggyulladások idült állapotban. Az ortopédia körébe tartozó megbetegedések: gerincferdülések, lúdtalpból származó fájdalmak. Idegbénulások, gyermekbénulás utókezelése, baleseti utókezelések.

Ivókúra javallatok
Gyomor és bélrendszer hurutos betegségei, gyomorsav túltengés, vesemedence gyulladás, vesekő képződés. Keserűsóval az epehólyag és az epeutak hurutos betegségeinek gyógyítására.

Budapest gyógyfürdői - Dandár gyógyfürdő

Budapest Székesfőváros Közmunka Tanácsa 1928-ban határozatot hozott népfürdők (tisztasági fürdők) létrehozásáról, melyekben olcsón lehet biztosítani a higiéniailag szükséges fürdési lehetőséget. Ezen program keretében elsőként ezt a fürdőt építették meg, amelynek üzemeltetéséhez szükséges gyógyvizet tartálykocsikkal a Széchenyi Gyógyfürdőt ellátó mélyfúrásos kúttól szállították.

1978-ban a fürdőt felújították, a vízellátást a közeli Közraktár utcában lévő, kifejezetten erre a célra létesített, kútból oldották meg. Vízminősége a Gellért Gyógyfürdő vizével közel azonos.

Dandár gyógyfürdő javallatok

  • Ízületek degeneratív betegségei
  • Idült és fél-heveny ízületi gyulladások
  • Porckorongsérv
  • Idegzsábák

 

A gyógyvíz jellege: magas fluoridion tartalmú, nátriumot tartalmazó oldott kalcium-magnézium hidrokarbonátban gazdag, szulfátos kloridokat is tartalmazó minősített gyógyvíz.

Budapest gyógyfürdői: Gellért gyógyfürdő

A Gellért fürdő története a 13. századig nyúlik vissza. Már a törökök is létesítettek fürdőhelyet a mai Gellért fürdő területén. Majd I. Lipót háziorvosának tulajdonában volt, az ő fia adta el 1718-ban Buda városának. Ekkortájt a fürdőt Sáros fürdőnek nevezték, a medencék fenekén leülepedett, a forrásvízzel feltörő iszap miatt. 1809-ben Sagits István, majd Koischor Szilárd tulajdonába került. A Sáros fürdőt Buda és Pest lakói, valamint a szomszédos mezővárosok és falvak lakói látogatták a 19.  század második felében. 

1894-ben lebontották, és 1901-ben a fővárosi közgyűlés kisajátította a forrást és a telket, majd 1912-18-ban megépült a Gellért Hotel és Gyógyfürdő. 

A gyógyvíz jellege: nátriumot is tartalmazó kalcium-magnézium-hidrogénkarbonátos és szulfátos-kloridos hévízének, fluoridion tartalma is jelentős. 

Gellért gyógyfürdő javallatok

A víz kifejezetten ajánlott mindazoknak, akik:

  • ízületeik degeneratív betegségével,
  • gerincmegbetegedésekkel,
  • ízületi gyulladásokkal,
  • porckorongsérülésekkel és -bántalmakkal,
  • érszűkülettel,
  • keringési zavarokkal vagy asztmás,
  • idült hörghurutos panaszokkal küszködnek.

Budapest gyógyfürdői: Király gyógyfürdő

A Gellért fürdőhöz hasonlóan itt is már a török ideje alatt fürdő volt 1565-ben. Vízellátása az építéskor és jelenleg is a Szent Lukács gyógyfürdő térségében feltárt hévvizes kutakból történik. 1796-ban a terület és az építmény a Kőnig család tulajdonába került, elnevezése eme családnévből származik.

A gyógyvíz jellege: kalcium-magnézium-hidrokarbonátokban gazdag, magas nátriumtartalommal és fluoridion összetevővel.

Király gyógyfürdő javallatok

  • Ízületek degeneratív betegségei,
  • idült és félheveny ízületi gyulladások,
  • porckorongsérv,
  • idegzsábák,
  • gerincdeformáció,
  • a csontrendszer mészhiánya,
  • sérülések utáni rehabilitációs kezelések.

Budapest gyógyfürdői: Szent Lukács Gyógyfürdő

Már a rómaiak is ismerték a fürdőt tápláló forrásokat. Később gyógyítással foglalkozó lovagrendek telepedtek le itt, és majd a török korban is működtettek itt fürdőhelyet. 1697-ben egy angol orvos munkájában megemlékezik a fürdőről. Ám 1852-ben arról számolnak be, hogy a Lukáts fürdő csekély számú kádjait leginkább a vidékről érkező földmívelők használják gyógyulásra. 

1857-ben egy óbudai molnármester kezdte meg a fürdő kiépítését. 1893-ban részvénytársasággá nyilvánították a fürdőt, majd a II. világháború után államosították. 

A Lukács területén Európában egyedülálló módon működik 1999-ig egy iszapfürdő, ennek alapzatát a víz elszivárgásnak megakadályozásra az ötvenes években lebetonozták.

A gyógyvíz jellege: a gyógyvíz nátriumot is tartalmazó kalcium-magnézium-hidrogénkarbonátos és szulfátos-kloridos hévíz, melynek fluoridion-tartalma is jelentős.

Szent Lukács gyógyfürdő javallatok

  • ízületi degeneratív betegségek,
  • idült és félheveny ízületi gyulladások,
  • gerincdeformáció,
  • porckorongsérv,
  • idegzsábák,
  • a csontrendszer mészhiányos állapotai, sérülés utáni felépülés.

Az ivócsarnokban helyben fogyasztásra vagy elvitelre gyógyvíz kapható. Ivókúraként gyomor- és bélrendszeri panaszokra, epehólyag és az epeutak hurutos megbetegedésére, gyomorsavtúltengésre, de vesemedence-gyulladásra és vesekőképződésre is ajánlják.

Ebben a cikkben olvashatsz

Legújabb tartalmak
Hirdetés
Olvass tovább